Mikropale iniekcyjne
Mikropale iniekcyjne należą niewątpliwie do nowoczesnych technik fundamentowania, ponieważ odznaczają się zwiększoną nośnością jednostkową pobocznicy w stosunku do pali wierconych metodami klasycznymi.
Ze względu na niewielkie średnice, do 300 mm, nośność ich uzyskiwana jest przede wszystkim na pobocznicy, natomiast podstawa pala przenosi zaledwie 1—15% nośności pobocznicy.
Odznaczają się relatywnie wysoką nośnością dzięki podwyższonemu ciśnieniu podawanego zaczynu cementowego podczas formowania.
Mogą przenosić obciążenia rzędu 100-500 kN w zależności od rodzaju gruntu, długości pala i rodzaju zbrojenia.
Ideą mikropali jest wprowadzenie w podłoże gruntowe stalowej żerdzi zakończonej odpowiednią koronką wiertniczą, a następnie wykonanie techniką iniekcji tzw. buławy, która ściśle zespolona jest z podłożem gruntowym.
Żerdź wiercąca może stanowić zbrojenie docelowe mikropala ( tzw żerdź samowiercąca), bądź zostaje usunięta z otworu i osadzone zostaje zbrojenie w postaci pręta ze stali wysokogatunkowej, profilu walcowanego, wiązki prętów lub stalowej rury.
Posadowienie na mikropalach
Mikropale iniekcyjne znajdują zastosowanie jako posadowienie pośrednie wszelkich obiektów budowlanych, takich jak:
- budynki mieszkalne,
- obiekty inżynierskie,
- obiekty przemysłowe,
- obiekty infrastruktury technicznej
oraz inne budowle, dla których warunki gruntowe uniemożliwiają posadowienie bezpośrednie.
Posadowienie na mikropalach iniekcyjnych pozwala na obniżenie kosztów wykonania głębokiego wykopu do warstw nośnych, czy wymiany gruntu.